تاریخچه چیزکیک

تاریخچه چیزکیک

«چیز‌کیک» یا «کیک پنیر» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین دسرهای دنیا ریشه در آشپزی یونان باستان دارد.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید این دسر  با برش مشهور مثلثی‌اش یکی از مقوی‌ترین و سالم‌ترین خوراکی‌ها در آن زمان محسوب می‌شده است. ۳۰ جولای (۸ مرداد) هر سال مصادف است با روز یکی از پرطرفدارترین شیرینی‌های دست‌ساز بشر یعنی همین چیز‌کیک.

خیلی از کیک ها و دسرها راه دور و درازی را طی کردند، در طول قرن ها دستورهایشان از کشوری به کشور دیگه سفر کرده و دچار تغییراتی شده تا به شکل امروزی در آمده. ولی وقتی شما چیز کیک را با آن رویه لطیف و هوس انگیز می بینید، آخرین چیزی که به ذهنتان می رسد سن چهار هزار ساله این دسر است!!! بله چهار هزار سال!

رد پای اولین چیز کیک را در جزیره ای یونانی، در شرق دریای اژه به نام ساموس پیدا کردند.در این جزیره قالب پنیری توسط باستان شناس ها پیدا شده که متعلق به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح است. جالب است بدانید پنیر و محصولات لبنی از هزاران سال قبل از آن هم در یونان تولید و مصرف می شده که چون نوشتن (خط الرسم) هنوز در آن زمان ابداع نشده بود، سند مکتوبی از  اولین پنیر و مواد لبنی موجود نیست. از چیزکیک در یونانِ قدیم به عنوان منبع انرژی استفاده می شده و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یونانی ها در اولین دوره بازی های المپیک، که 776 سال قبل از میلاد برگزار شد، به ورزشکاران برای نیرو گرفتن چیزکیک دادند.

همینطور چیزکیک به عنوان کیک عروسی در مراسم سرو می شده است. البته چیزکیک یونانی که از آن صحبت می کنیم مخلوط آردِ گندم، عسل و پنیر بوده و اولین بار 230 سال بعد از میلاد مسیح توسط آثنئیوسAthenaeusنویسنده مشهور یونانی نوشته شده است.

زمانیکه رومی ها، یونانی ها را مغلوب کردند، دستور چیزکیک را به عنوان یکی از غنائم جنگی با خود به رم بردند. در آن دوران، محصولات فرهنگی و دستورهای غذایی جزو غنائم جنگی محسوب می شد و با انتقال این دستور، روند تکاملی چیزکیک آغاز شد. رومی ها نام چیزکیک رو libum گذاشتن، به دستور یک تخم مرغ اضافه کردند و روش پخت آن را  تغییر دادند. آن ها چیزکیک را روی برگ بو قرار می دادند، روی آن را با آجر داغ می پوشاندند و با حرارت کم می پختند و همانطور گرم سرو می کردند. چیزکیک رومی که در واقع نان پنیری کوچک بود، برای مراسم و رفتن به معابد پخته می شد و دستور آن توسط یکی از سیاستمداران رومی به نام Marcus Cato یک قرن قبل از میلاد مسیح مکتوب شد. به محض اینکه امپراطوری روم شروع به کشور گشایی کرد این دستور همراه با رومی ها به اروپای شرقی و انگلستان انتقال داده شد. هر کدام از این کشورهای اروپایی خیلی زود چیزکیک را با توجه به فرهنگ و مواد اولیه موجود در کشورشان تغییر دادند و دستورهای چیزکیک متنوع شد. قدم بعدی در روند تکاملی دستور چیزکیک را آشپزخانه دربارِ انگلیس، که از مکان های مهمِ طراحی و ابداع دستورهای جدید در طول تاریخ غذایی بود، برداشت. در قرن شانزدهم میلادی، سرآشپز ماهرِ هنری هشتم Henry VIII، پادشاه قدرتمند بریتانیایی دستور جدیدی برای چیزکیک طراحی کرد. او برای پخت چیزکیک، پنیر خرد کرده را در شیر می خواباند و به آن کره، شکر و تخم مرغ اضافه می کرد. در سال 1545 میلادی، اولین کتاب آشپزی چاپی دنیا منتشر شد و سال مهمی در تاریخ تغذیه بود، در این کتاب دستور چیزکیک سرآشپز هنری هشتم به عنوان نوعی غذای شیرین ثبت شد.  تغییرات دستور چیزکیک، به اروپا ختم نشد. اروپایی ها در زمان مهاجرت به آمریکا، دستور چیزکیک را با خود به این کشور بردند و آمریکا جایی بود که روند تازه ای در دستورهای این دسر ایجاد شد و آن راجهانی کرد. در آن زمان در بیشتر کشورها از جمله آمریکا، از پنیر فرانسوی نُشَتِل Neufchâtel یا پنیرهای محلی در پخت چیزکیک استفاده می شد. در سال 1872 مزرعه داری در نیویورک به نام ویلیام لاورنس William Lawrence، در حین تلاش برای تولید پنیر Neufchâtel در کارگاه لبنی خود، به طور اتفاقی تغییراتی در روند تولید این پنیر ایجاد کرد که نتیجه تولید پنیر خامه ای Cream cheese به جای Neufchâtel  بود. او پنیر جدیدش را در مغازه های اطراف فروخت و با استقبال زیادی رو به رو شد، سه سال بعد، با بیشتر شدن محبوبیت پنیرخامه ای، محصولش را فویل کشید و با نام پنیر خامه ای فیلادلفیا توزیع کرد. در سال 1880، کارخونه پنیر کرَفت Kraft پنیرخامه ای فیلادلفیا را با همان نام و فرمول خرید، در سال 1912 موفق به پاستوریزه کردن پنیرخامه ای شد و هنوز با همین نام این پنیر را تولید می کند. خیلی زود جایگزینی پنیرخامه ای در دستور چیزکیک اتفاق افتاد که قدم بعدی در تغییرات این دستور به حساب آمد. در سال 1909 در مجله مدرسه آشپزی بوستون، برای اولین بار استفاده از پنیرخامه در دستور چیزکیک پیشنهاد شد.  ابداع دستور چیزکیک نیویورک با پنیر خامه ای، از اتفاق های مهم دیگر در روند تکامل این دسر بود که اولین بار توسط سر آشپز آلمانی مقیم آمریکا به نام آرنولد ربن Arnold Reuben سرو شد. آرنولد، رستوران دار نیویورکی که ساندویچ های معروفی داشت، در سال 1929، بعد از خوردن پای پنیر در خانه یکی از دوستانش و تغییر آن، دستور چیزکیک نیویورکی را نوشت این چیزکیک ها به قدری محبوب شدند که در سال های آغازین قرن 20 در منوی تمام رستوران های نیویورک دیده می شد.
با محبوبیت چیزکیک در آمریکا و جهانی شدنش، هر روز بر تنوع این دسر افزوده شد و امروزه هر کشوری دستور مخصوص به خودش را دارد. چیزکیک ایتالیایی با پنیر ریکوتا،  آلمانی ها با پنیر کوتاژ Cottage cheese، ژاپنی ها با سفیده و نشاسته فراوان و به همین صورت این دستور با تنوع زیاد در دنیا در حال تهیه و تولید است.

بد نیست بدانید انگلیسی‌ها چیز‌کیک را با پایه بیسکوییت می‌پسندند، آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها آن را با پنیر خامه‌ای و تخم‌مرغ درست می‌کنند، طعم چیز‌کیک آلمانی شور و شیرین است و کمتر طعم شکر دارد، چیز‌کیک‌های فرانسوی «سبک» هستند چون به جای تخم‌مرغ و خامه «ژلاتین» دارند و نوع سوئدی آن به جای پنیر خامه‌ای، شیر پر‌چرب دارند و معمولا با انواع مربا سرو می‌شوند. در مجموع دو نوع چیز‌کیک پخته می‌شود: «چیز‌کیک در فر» که تخم‌مرغ، آرد و با نشاسته ذرت دارند و باید در فر پخته شوند و «چیز‌کیک یخچالی یا ژلاتینه» که پایه آن را ژلاتین تشکیل می‌دهد و نیازی به فر ندارد. برای تهیه چیزکیک می‌توانید از انواه میوه ،آجیل، شکلات، قهوه و کارامل و نیز صیفی‌جاتی مثل کدو استفاده کنید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه