طرز تهیه شیرینی نسکافه ای خانگی؛ راحت و بی دردسر

طرز تهیه شیرینی نسکافه ای

شیرینی نسکافه ای به علت بافت سبک و ترد و طعم فوق العاده، گزینه ای مناسب برای پذیرایی از مهمانان در اعیاد و جشن ها می باشد. این شیرینی دلچسب را همه می پسندند و علاوه بر طعم خوب، ارزش غذایی بالایی دارد؛ بنابراین مناسب برای پذیرایی ها بویژه در دورهمی ها و مهمانی ها است. شیرینی نسکافه ای به عنوان نوعی شیرینی بین المللی ساده و خشک شناخته می شود؛ با این حال در کشور ما نیز بسیار رایج بوده و مخصوص جشن ها و شادی ها است. طرز تهیه شیرینی نسکافه ای در خانه راحت و فوری بوده و این محصول با امکانات محدود نیز قابل تهیه است. برای پخت شیرینی نسکافه ای به حدود یک ساعت زمان نیاز دارید. در ادامه این مطلب یکی از کاربردی ترین دستورهای پخت برای این شیرینی محبوب بیان خواهد شد؛ با ما همراه باشید.

 

مواد لازم برای پخت شیرینی نسکافه ای برای 5 نفر 

  • روغن جامد: ۱۲۵ گرم
  • آرد: ۱۲۵ گرم معادل ۱ لیوان
  • نشاسته ذرت: ۲۵ گرم معادل ۴/۱ لیوان
  • پودر قند: ۴۰ گرم معادل ۳/۱ لیوان
  • وانیل: نوک قاشق چای خوری
  • نسکافه فوری: ۱ تا ۲ بسته

 

طرز تهیه شیرینی نسکافه ای

در گام اول از پخت شیرینی نسکافه ای، ظرفی مناسب انتخاب کرده سپس روغن و پودر قند را در آن می‌ ریزیم. مواد را با همزن برقی هم می‌ زنیم تا مخلوطی یکنواخت و کش‌ دار به دست آید. در ادامه وانیل را افزوده و مجدد مواد را هم می‌ زنیم. حال نسکافه را در ظرفی جداگانه ریخته و اندکی آب جوش به آن اضافه می‌ کنیم. آنگاه هم می‌ زنیم تا یک مخلوط یک دست حاصل شود. ترکیب به دست آمده را به ظرف حامل روغن و پودر قند افزوده و مجدد با همزن برقی هم می‌ زنیم.

در این مرحله باید آرد را اضافه کنیم. افزودن آرد باید با دقت کافی و با رعایت نکاتی همراه باشد. به این صورت که ابتدا آرد را چند بار الک کرده و نهایتاً به صورت مرحله‌ ای به مواد اضافه می‌ کنیم. بعد از هر بار اضافه کردن آرد، محتویات ظرف را هم می‌ زنیم. وقتی کل آرد را به همین طریق اضافه کردیم، مواد را چندین دقیقه به صورت دورانی هم می‌ زنیم.

حالا نوبت به اضافه کردن نشاسته ذرت می‌ رسد. در این مرحله نیز مشابه مرحله قبل عمل می‌ کنیم. به این صورت که ابتدا نشاسته را الک کرده و کم کم و کنترل شده به ظرف اضافه کرده و در طول اضافه کردن مواد را هم می‌ زنیم. اکنون که تمام مواد را به ظرف انتقال داده‌ ایم، چند دقیقه مواد را با دقت و با استفاده از همزن برقی هم می‌ زنیم. به این ترتیب یک مخلوط صاف و یکنواخت حاصل می‌ شود که آماده تبدیل به شیرینی است. در اینجای کار فر را روشن کرده و در دمای ۱۶۰ درجه تنظیم می‌ کنیم تا بعد از قالب‌ گیری مواد، به دمای مطلوب رسیده باشد.

برای پخت شیرینی نسکافه ای ابتدا یک سینی مناسب انتخاب کرده و کف آن را چرب می‌ کنیم. مواد کیک را داخل قیف مخصوص شیرینی ریخته و سپس در اندازه‌ های برابر و در شکل‌ های دلخواه و در فواصل مناسب روی سینی ریخته و حالت می‌ دهیم. وقتی فالب‌ گیری به اتمام رسید، سینی را در فر قرار داده و صبر کنید حدود ۱۵ دقیقه حرارت ببینند. بعد از گذشت این زمان، شیرینی‌ ها را تست کنید و در صورت نیاز اجازه دهید بیشتر حرارت ببینند تا کاملاً طلایی شده و پخته شوند. در انتهای فرایند پخت، سینی را از فر خارج کرده و اجازه دهید خنک شود. سپس شیرینی‌ ها را با دقت از آن جدا کرده و در ظرف مناسب قرار دهید.

تزیین شیرینی‌ها و رومالی کردن آنها کاملاً سلیقه‌ ای می‌ باشد. به این منظور می‌ توانید از عسل، شکلات ذوب شده، پودر و خلال مغزهای خوراکی، چیپس میوه و هر ماده ای که در اختیار دارید استفاده نمایید و یا شیرینی ها را به صورت ساده و بدون تزیین به مصرف برسانید.

 

نکات تکمیلی پخت شیرینی نسکافه ای

  • راز خوشمزگی شیرینی نسکافه ای در تازه بودن و تناسب مواد اولیه می‌ باشد. همچنین دقت در مراحل ترکیب نمودن مواد و هم زدن کافی در طول مراحل تهیه خمیر بسیار اهمیت دارد.
  • در صورتی که از فر گازی استفاده می‌ نمایید، آن را در دمای ۱۸۰ درجه تنظیم کنید. همچنین به علت تفاوت در عملکرد فرها، بهتر است در طول زمان پخت شیرینی‌ ها، روند پخت آنها را تحت نظر داشته باشید تا از پخت زیادی و سوخته شدن احتمالی شیرینی ها جلوگیری شود.
مدیر سایت
ارسال دیدگاه