انواع شکلات در صنعت شیرینی پزی

انواع شکلات تخته ای برای درست کردن کیک و شیرینی

شکلات از آن دست خوراکی‌هایی است که کمتر کسی را در اطراف خود می‌بینید که به آن علاقه‌ای نداشته باشد. ضمن اینکه این خوراکی خوشمزه و دلچسب استفاده‌های زیادی دارد. از خوردن شکلات همراه با چای عصرانه گرفته تا تهیه دسر، از شکلات استفاده می‌شود. اما یکی از جاهایی که به انواع شکلات نیاز دارد، قنادی‌ها و شیرینی‌پزی‌هاست. به تزئینات کیک تولد و نان خامه‌‌ای‌ها زمان پذیرایی خوب نگاه کنید که بر روی آن‌ها از شکلات استفاده شده است.

اما برای صنعت قنادی از چه نوع شکلاتی استفاده می‌شود؟ اگر می‌خواهید در خانه کیک یا دسر درست کنید، ممکن است به شکلات نیاز داشته باشید. در این صورت باید انواع شکلات تخته ای را بشناسید تا بهترین و مناسب‌ترین محصول را خریداری کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این محصول در بازار صحبت کنیم.

انواع شکلات تخته ای صنعت قنادی

برای درست کردن انواع کیک و دسری که در بازار مشاهده می‌کنید، از یک نوع خاص شکلات استفاده می‌شود. در واقع هر شکلات کاربرد متفاوتی دارد و باید نوع آن را بشناسید. برخی از رایج‌ترین انواع شکلات در صنعت قنادی ایران عبارتند از:

شکلات تیره قنادی

یکی از انواع پرکاربرد شکلات است که برای درست کردن انواع کیک از آن استفاده می‌شود. در تولید این محصول از پودر کاکائو، شکر، کره، وانیل و لیستین کاربرد دارد. ناگفته نماند که شکلات تیره می‌تواند از نوع شیرین یا تلخ باشد. برای نوع شیرین از شکر استفاده می‌شود و هر چقدر که مقدار تلخی آن برحسب درصد بالاتر می‌رود، میزان استفاده از شکر در آن کمتر می‌شود.

حتما تجربه خوردن شکلات تلخ قنادی را داشته‌اید. این محصول یک شکلات تیره اما از نوع تلخ است که در مواردی هم برای درست کردن کیک و شیرینی از آن استفاده می‌شود.

برای درست کردن شکلات تلخ قنادی بین 30 تا 80 درصد، پودر کاکائو استفاده می‌شود. در شکلات‌های تیره شیرین، میزان پودر کاکائو را کمتر و میزان شکر را اضافه‌تر می‌کنند تا به جای تلخی، کامتان شیرین شود.

شکلات تلخ و شیرین

یکی دیگر از انواع شکلات تخته ای از نوع «تلخ و شیرین» است. برای تولید این محصول حداقل از 35 درصد پودر کاکائو استفاده می‌کنند. شکلات تلخ و شیرین را می‌توانید به صورت تخته‌ای از بازار تهیه کنید که در زمان استفاده باید ذوب شود. این محصولات حاوی 50 درصد شیره شکلات خالص است. البته در مواردی هم می‌توانید در بازار محصولاتی را پیدا کنید که درصد شیره شکلات آن‌ها تا 70 یا 80 درصد هم برسد.

شکلات تلخ و شیرین طعمی بین شکلات تلخ قنادی و شکلات شیرین دارد. یعنی نسبت به شکلات تلخ، مزه شیرین‌تر و نسبت به شکلات شیرین کمی تلخ‌تر است. برای درست کردن این شکلات‌ها، میزان مشخصی برای استفاده از شکر وجود ندارد. در واقع هر برند برای خودش یک قانون و قاعده‌ای دارد که سایر برندها ممکن است از آن پیروی نکنند.

شکلات نیمه شیرین

اگر اهل خوردن شکلات باشید، این محصول را با برند آمریکایی Nestle Toll House می‌شناسید. در ایران هم برندهایی وجود دارند که شکلات نیمه‌شیرین تولید می‌کنند. اما این محصول چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای شکلات نیمه شیرین از 35 درصد پودر کاکائوی خالص استفاده می‌شود. رنگ این محصول نسبت به شکلات‌های تیره و تلخ، کمی روشن‌تر است. همچنین طعم شیرین‌تری هم دارند.

شکلات شیری

اگر به فروشگاه‌های عرضه محصولات قنادی سر زده باشید یا در هایپرمارکت در قسمت انواع شکلات قنادی بگردید، نمونه‌های زیادی از شکلات شیری را مشاهده می‌کنید. اما این محصول چه ویژگی‌هایی دارد و کجا استفاده می‌شود؟

در شکلات‌های شیری درست مثل اسم‌شان، در ترکیبات آن‌ها از شیر فشرده یا شیرخشک استفاده می‌شود. در تولید این محصولات از 10 درصد شیره شکلات، 12 درصد شیر خالص و 3.39 درصد روغن شیر استفاده می‌شود. طعم این شکلات‌ها نسبت به شکلات‌های تیره، شیرین‌تر است.

مهم‌ترین کاربرد انواع شکلات قنادی شیری برای پخت کیک و شیرینی است. البته برای نرم‌کردن این شکلات‌ها باید زمان و گرمای بیشتری را صرف کنید تا ذوب شوند. سپس می‌توانید با ترکیب شکلات تیره، هنر خود را به کار بگیرید و اشکال زیبایی را برای تزئین کیک و شیرینی درست کنید.

شکلات تخته سفید

این شکلات نه رنگ قهوه‌ای سوخته و روشن دارد و نه مثل شکلات شیری، در آن خبری از پودر کاکائو هست. در واقع اگر قرار باشد شکلات را با پودر کاکائو بشناسیم، باید این محصول را به کلی از لیست انواع شکلات قنادی حذف کنید. اما نگران نباشید آن را حذف نمی‌کنیم! زیرا در تولید شکلات سفید به جای پودر کاکائو از مقداری کره کاکائو استفاده می‌شود.

کره کاکائو نوعی روغن گیاهی است که با استفاده از دانه‌های کاکائو تهیه می‌شود. از آنجا که این کره به رنگ شیری است، شکلات سفید هم همین رنگ را به خود می‌گیرد. برای خوش طعم کردن این نوع شکلات از طعم‌دهنده‌هایی مثل وانیل استفاده می‌کنند. ترکیبات این شکلات‌ها شامل 20 درصد کره کاکائو، 12 درصد شیر خالص و 55 درصد شکر است. بنابراین می‌توان گفت شکلات‌های سفید نسبت به شکلات قهوه‌ای طعم شیرین‌تری دارد.

شکلات کوورچر

یکی دیگر از انواع شکلات تخته ای با نام کوورچر (Couverture) شناخته شده است. همه شیرینی‌پز‌ها و قنادی‌های حرفه‌ای با نام این نوع شکلات کاملا آشنا هستند و می‌دانند چه ترکیبات و ویژگی‌هایی دارد. برای درست کردن کوورچر از 30 درصد کره کاکائو به همراه مقدار زیادی شیره کاکائو استفاده می‌شود. البته آن را به شکلات سفید اشتباه نگیرید، زیرا رنگ آن قهوه‌ای است و نشان می‌دهد در ترکیبات آن پودر کاکائو همچنان شأن و منزلت خودش را حفظ کرده است.

این شکلات خیلی سریع ذوب می‌شود و برای شیرینی‌های بسیار نرم کاربرد دارد.

شکلات جایندویا

در بین همه شکلات‌هایی که برای درست کردن کیک و شیرینی کاربرد دارد، باید از یک نوع شکلات اروپایی به نام جایندویا (Gianduja) هم نام ببرید. این شکلات که می‌تواند به رنگ تیره یا سفید باشد، حاوی مقداری خمیر مغزیجات از جمله بادام است. جایندویا به دلیل داشتن همین ترکیبات، طعم خاصی دارد و می‌تواند به جای شکلات تیره یا شیری استفاده شود.

شکلات روکش شیرینی

اگر به فروشگاه های لوازم قنادی سر بزنید و از آن‌ها انواع شکلات را بپرسید، حتما از زبان آن‌ها «شکلات روکش شیرینی» را هم می‌شنوید. البته ممکن است با نام‌های دیگری مثل «روکش ترکیبی»، «روکش تابستان» و یا «روکش قنادی» هم از این شکلات نام ببرند ، البته که تمام سوال های شیرین یپزی خودتون رو میتونید از همکاران ما در پشتیبانی فروشگاه اینترنتی خوشه آنلاین بپرسید.

این نوع شکلات رنگ تیره و طعمی شبیه به شکلات شیری دارد. برای تولید آن به جای کره کاکائو، از پالم یا سایر روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود. از آنجا که این شکلات‌ها خیلی سریع ذوب می‌شوند، برای قنادی و تزئین کیک و شیرینی کاربرد دارد. فقط مراقب باشید شکلات روکش شیرینی را با سایر شکلات‌ها ترکیب نکنید، در این صورت طعم خودش را از دست می‌دهد.

جان کلام

اگر اهل درست کردن شیرینی و کیک در خانه هستید ، حتما انواع شکلات تخته ای در صنعت قنادی را بشناسید. همچنین باید طرز استفاده از آن‌ها و ترکیب هر شکلات با سایر شکلات‌ها را نیز بدانید. در نهایت می‌توانید تمام شکلات های مورد استفاده در صنعت قنادی اعم از شکلات های ریل(REAL)  و یا کامپاند (COMPOUND) و شکلات های سکه ای یا شکلات های تخته ای در رنگ ها و طعم های مختلف همچون تلخ و سفید و شیرین با برند های متنوع ، مثل پارمیدا ، دریکا ، گلرود ، سایرو ، گرودل ، شوکوما ، گلنان پوراتوس ، کلیبوت بلژیک ، آیدین و … را در وزن های متفاوت،  با خیال راحت به صورت اینترنتی از فروشگاه اینترنتی لوازم قنادی خوشه آنلاین خرید کنید و با ارسال رایگان تحویل بگیرید .

مدیر سایت
ارسال دیدگاه