راهنمای خرید قالب شیرینی پزی

راهنمای خرید قالب شیرینی

برای پخت کیک انواع مختلفی از قالب های کیک وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی ها، معایب و مزیت های خاص خودشان هستند. این تنوع در قالب های کیک شاید انتخاب را برای ما سخت کند به همین منظور قصد داریم در اینجا در مورد انواع قالب کیک و انتخاب بهترین قالب برای پخت کیک اطلاعاتی را در اختیار شما بگذاریم. لازم به ذکر است که انتخاب قالب خوب می تواند یکی از نکات مهم برای زیباتر شدن و پخت مناسب کیک ما باشد. بنابراین بهتراست حتما قبل از خرید قالب در مورد انواع قالب و انتخاب بهترین قالب برای کیکمان بیشتر بدانیم. قالب ها در  رنگ، شکل و جنس های متفاوت وجود دارند که هر کدام همانطور که گفتیم برای نوع خاصی از کیک مناسب هستند. برای مثال در قالب های رنگ تیره زودتر کیک می پزد، چون رنگ تیره ی آنها باعث جذب گرما می شود. و قالب های میان تهی باعث می شوند گرما به همه نقاط کیک به یک اندازه برسد و کیک یکنواخت تر بپزد. با دانستن ویژگی های هر قالب میتوانیم، تصمیم بهتری در انتخاب بهترین قالب داشته باشیم.

اگر روی کیکتان جمع و چروکیده می شود یا اینکه زیر کیک سیاه و سفت شده بهدلیل این است که کیک با دمای زیاد و بدون پخش یکنواخت حرارت پخته شده، یا اینکه کیک خیلی سریع پخته و چروکیده می شود. که همه این نکات با انتخاب یک قالب خوب قابل حل شدن است.

انواع قالب کیک از نظر رنگ

شاید تا بحال در انتخاب بهترین قالب به رنگ آن دقت نکرده باشید. اما رنگ قالب در زمان پخت و حالت پخت کیک تاثیر دارد.

  • روشن: قالب روشن گرما را کمتر جذب می کند و برای پخت به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. اگر دوست دارید کیک با رنگ یکسان داشته باشید و اطراف آن زیاد برشته و تیره نشود قالب های رنگ روشن انتخاب بهتری هستند. برای مثال برای درست کردن کیک تولد بهتر است برای اینکه خامه بهتر به سطح کیک بچسبد اطراف کیک زیاد برشته و سفت نباشد.
  • تیره: رنگ تیره قالب باعث جذب بیشترگرما در این نوع قالب ها می شود. بنابراین اطراف کیک بیشتربرشته می شودو البته زمان پخت کیک هم کاهش پیدا می کند.

انواع قالب کیک از نظر جنس ماده سازنده

اصلی ترین و مهم ترین مورد درانتخاب بهترین قالب گزینش بهترین جنس برای پخت انواع مختلف کیک است تا بهترین نتیجه را بگیریم. درادامه به ویژگی های 2 جنس مختلف قالب که بیشتر دیده و استفاده می شوند، اشاره می کنیم.

  • قالب آلومینیومی: قالب های آلومینیومی در انواع طرح ها و شکل ها متفاوت مانند ساده، شکلیو میان تهی وجود دارند. این قالب ها می توانند گرما را به خوبیانتقال دهند تا کیک سریع تر بپزد. اما سطح براق آنها باعث بازتاب گرما می شود و از قهوه ای شدن و برشته شدن کیک جلوگیری می کند. در انتخاب قالب های آلومینیومی بهتر است قالب های سنگین تر را انتخاب کنیم تا کیک در آنها بهتر بپزد. قالب های سبک اگرچه دارای قیمت کمتری هستند، اما چون خیلی سریع داغ می شوند، ممکن است اطراف کیک بسوزد در حالی که وسط آن هنوز نپخته و کیک به طور یکنواخت نمی پزد. در قالب های آلومینیومی بهتر است مواد اسیدی را داخل آنها نریزیم. چرا که ممکن است با آلومینیوم واکنش نشان دهند و مواد مضر وارد کیک ما شود. لازم است کیک هایی که با آبمیوه های اسیدی مانند آب پرتقال آماده شده درقالب آلومینیومی نپزیم. قالب های آلومینیومی قالب هایی مقاوم هستند که به هیچ وجه زنگ نمی زنند و در کل این قالب ها ازارزان ترین نوع قالبهای کیک هستند و همچنین برای درست کردن ژله نیز مناسب هستند.
  • آلومینیوم آنودایز شده یا روکش شده: این ظروف در دو رنگ نقره ای (روشن) و تیره وجود دارند. آلومینیوم روکش دار روشن طبق یک فرایند الکتروشیمیایی لایه بیرون اش سخت می شود. در این صورت حالت ضد خش، ضد زنگ و نچسب می گیرند. اما در استفاده از آنها باید مواظب باشید با چاقو یا سیم ظرفشویی روی آنها نکشید. چراکه ممکن است سطوح  روی آنها دچار آسیب شود.
    آلومینیوم آنودایز شده تیره مدت طولانی تر تحت فراید شیمیایی قرار می گیرد و 10 برابر ضخامت لایه رویی آن بیشتر است.
    این قالب ها گرما را خیلی سریع انتقال می دهند، بنابراین زمان پخت کیک را باید به اندازه یک سوم کم کنیم. برای مثال اگر زمان پخت کیک در قالب معمولی 1 ساعت است اگربا این قالب کیک می پزیم، 45 دقیقهبرای پخت کافی است. این قالب را باید با اسکاچ ابری  و آب گرم شست و در ماشین ظرف شویی نشوییم.
مدیر سایت
ارسال دیدگاه