از دانشگاه تا کوکی – تاریخچه شیرینی کوکی

تاریخچه شیرینی کوکی

کوکی شکلات چیپسی محبوب ترین شیرینی آمریکاست و اولین بار در ایالت ماساچوستِ آمریکا، توسط یک استاد دانشگاه و متخصص تغذیه به نام  Ruth Graves Wakefield خلق شد.

داستان به وجود آمدن این دستور از اونجائی شروع می شود که خانوم روث Ruth، در سال 1930 میلادی تصمیم به باز کردن مسافرخانه کوچکی با همکاری همسرش Ken می گیرد، آنها اسم این مسافرخانه را تُل هاوس The Toll House Inn می گذارند.Ruthکلیه شیرینی ها و غذاهای تُل هاوس The Toll House Inn را شخصا آماده می کرد.

یکی از شیرینی هایی که روث Ruth برای مسافرخانه آماده می کرد، کوکی کره ای شکلاتی بود. او برای درست کردن این دستور، شکلات تخته ای مخصوص شیرینی پزی را  آبو در مواد بیسکویت مخلوط می کرد.

یک روز حین کار متوجه شد که شکلات تخته ای ندارد و به جای آن شکلات نستله ای که آقای اندرو نستله به عنوان نمونه به او داده بود را خُرد کرد و در مواد ریخت. او فکر می کرد که تکه های شکلات در فر کاملا آب خواهند شد و همان کوکی همیشگی بدست می آید، ولی شکلات بصورت تیکه ای در شیرینی باقی ماند Ruth.  کوکی جدید را سرو کرد و وقتی با استقبال مشتری ها روبرو شد،  شروع به پختن مداوم این کوکی ها کرد و با این اتفاق کوکی شکلات چیپسی Chocolate Chip Cookie در سال 1933 متولد شد.

نحوه رسیدن به این دستور مورد استقبال مشتری ها قرار گرفت و خرید شکلات نستله Nestlé برای تهیه این کوکی توسط روث Ruth بیشتر و بیشتر شد، که در نتیجه بعد از مدتی اندرو نستله و Ruth با هم قرار دادی بستند. بر اساس این قرارداد روث دستور کوکی شکلات چیپسی را به شرکت نستله Nestlé داد و به اون ها تعلق گرفت و در مقابل حق استفاده از محصولات نستله را تا آخر عمر به صورت مجانی پیدا کرد.

این قرارداد در دهه چهل قرن بیستم میلادی بسته شد و بعد از مدتی شرکت نستله، شکلات چیپسی را بصورت کارخانه ای برای این کوکی تولید کرد.

سال هاست که شرکت نستله علاوه بر شکلات چیپسی، خود کوکی را هم در انواع طعم ها تولید و عرضه می کند.

وقتی در دهه 30 آمریکا با رکود اقتصادی Great Depression و دهه 40 با جنگ جهانی دوم مواجه شد، وضعیت مالی مردم به شدت افت کرد و زن های خانه دار نیاز به دستوری داشتن که با مواد اولیه ارزان و بدون نیاز به مهارت شیرینی پزی بتوانند شیرینی بپزند.

با وجود کوپن های زمان جنگ و کمبود مواد غذایی، آسانی و ارزان بودن مواد اولیه این شیرینی یکی از دلایل محبوبیت بسیار زیاد آن شد.

و تا امروز هم این شیرینی یکی از محبوبترین شیرینی ها در آمریکا و در سطح جهان است.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه